Nadszedł oczekiwany przez wszystkich sezon na truskawki! To ta pora roku, gdy słodkimi, soczystymi owocami, zachwyca się większość Polaków. Nic dziwnego – to nie tylko pyszne, ale i zdrowe owoce. Dlatego późno wiosną i latem, warto włączyć je do swojej codziennej diety.
Żadne inne truskawki nie smakują tak dobrze, jak te polskie – i nie ulega to wątpliwości. Dobrze jednak, gdy w euforii pojawienia się truskawek w warzywniakach i na straganach, kupimy ich pełen kilogram, zastanowić się, jak przechowywać te owoce, by zachowały świeżość. Warto od razu zaznaczyć, że to, jak przechowywać truskawki, nie jest wcale łatwą sprawą! To bardzo delikatne owoce, które najlepiej smakują świeże – powinniśmy do ich przechowywania podejść z uwagą i troską.
O czym pamiętać, by cieszyć się dłużej ich wyjątkowym smakiem?
Zanim przejdziemy do tego, jak przechować truskawki w domu, by nie straciły one swojej struktury i smaku, zacznijmy od tego, kiedy kupować truskawki.
Znacznie lepiej kupić truskawki z samego rana – jeśli mamy taką możliwość. Szybciej trafią one do odpowiednich warunków, nie będą przechowywane na słońcu i zgniatane przez cały dzień nakładania do torebek przez sprzedawcę.
Warto podkreślić, że najsmaczniejsze truskawki często kupimy lokalnie – dlatego, jeśli pozwalają nam na to obowiązki zawodowe, warto kupić truskawki rano, by potem przechowywać je w odpowiedni sposób – aż do momentu, gdy będziemy mogli po nie sięgnąć!
Niektórzy nazywają go łubianka, inni – kobiałka. Chodzi oczywiście o koszyk na delikatne, drobne owoce – to w nim najlepiej przenosić kupione truskawki! Odradzamy sięganie po plastikowe torby – to nie tylko mało ekologiczne rozwiązanie, ale też ryzyko zgniecenia truskawek, a także – zaplamienia ubrania lub plecaka, do którego taki plastikowy worek z truskawkami wkładamy.
Jeśli nie mamy przy sobie koszyczka na truskawki, możemy sięgnąć po pudełko – najlepiej wielokrotnego użytku. W kartonie powinniśmy bez większych uszkodzeń dostarczyć truskawki do domu.
Do czego może prowadzić złe przechowywanie truskawek? Największe zagrożenia, jakie mogą się pojawić, to pleśń, jak również – utrata smaku i konsystencji. Owoce stają się wtedy wodniste i wypłukane z charakterystycznego aromatu.
O ile mniej soczyste owoce nadają się jeszcze do użycia – choćby przerobienia na koktajl, tak spleśniałe owoce nadają się tylko do wyrzucenia. Pamiętajmy, że nie wystarczy odcięcie zapleśniałego owocu nie wystarczy – niestety, cały nadaje się do śmietnika.
Chociaż wydawać by się mogło, że truskawki powinniśmy przechowywać w lodówce, to jeśli planujemy je zjeść w niedługim czasie, znacznie rozsądniejszym wyjściem będzie ich przechowywanie na kuchennym blacie.
Możemy przełożyć je do naczynia, w którym nie będą się zgniatały i w niedługim czasie – przygotować z nich deser bądź zjeść ze smakiem.
Najważniejsze kwestie, o których powinniśmy pamiętać, to:
Jeśli nie mamy innej opcji, niż przechowywać truskawki w lodówce, powinniśmy trzymać się kilku podstawowych zasad po to, by pyszne owoce jak najdłużej utrzymały świeżość!
Przede wszystkim, nie warto kupować truskawek na zapas – w lodówce optymalnie trzymać je do dwóch dni – później tracą konsystencję i smak, stają się wodniste. Dlatego duże nadwyżki, zwłaszcza w sezonie, gdy łatwo kupić truskawki nawet na ulicznym straganie, nie są wskazane – jeśli zależy nam na pysznych, słodkich owocach.
Dwie najważniejsze kwestie związane z przechowywaniem truskawek w lodówce, to:
Uwzględniając te zasady, mamy większą szansę, że przechowując truskawki w lodówce, będziemy mogli cieszyć się pysznymi, soczystymi owocami nawet dzień czy dwa po zakupie.
Myśląc o przechowywaniu truskawek w lodówce, dobrze mieć świadomość, że w miarę możliwości, powinny być ułożone płasko – nie warstwami. Ten drugi sposób ich rozmieszczenia sprzyja powstawaniu pleśni, której za wszelką cenę chcemy przecież uniknąć.
Na koniec, warto wspomnieć o wyciąganiu truskawek z lodówki na czas – najlepiej około 20 minut przed podaniem!
Odpowiednie przechowywanie truskawek pozwoli nam w pełni skorzystać z owocowego sezonu! Jeśli chcesz cieszyć się czerwonymi, soczystymi owocami na co dzień, pamiętaj, by zadbać o odpowiednie pojemniki i nie kupować zbyt dużych porcji – chyba, że planujesz je zamrozić!
Powrót