Arbuz – jakie ma właściwości zdrowotne i odżywcze?

Arbuz kojarzy się ze smakiem wakacji. Jest bardzo lubiany przez dzieci i świetnie sprawdza się jako lekka przekąska podczas upałów. Jakie właściwości ma arbuz? Powszechnie wiadomo że jest niskokaloryczny i składa się głównie z wody.

Gdzie rosną arbuzy?

Arbuzy uprawiane są w wielu krajach – między innymi w Chinach, Turcji, Iranie, Brazylii i USA. Z krajów europejskich w których uprawia się arbuzy warto wymienić takie jak: Hiszpania, Portugalia, Włochy, Chorwacja, Francja, Grecja, Bułgaria, Rumunia, Węgry. Arbuz jest rośliną jednoroczną, której pędy wiją się w glebie. Pod względem sposobu uprawy przypomina trochę ogórka, z tą różnicą, że potrzebuje cieplejszego klimatu. Aby arbuz mógł dobrze wyrosnąć potrzebuje temperatury około 25-30 stopni Celsjusza i dość dużej wilgotności.

Sezon na arbuzy różni się w zależności od kraju i odmiany owocu, niemniej do Polski arbuzy trafiają przede wszystkim w miesiącach letnich.

Chociaż u nas nie ma optymalnych warunków do upraw, niektóre gatunki arbuza mogą być uprawiane. W Polsce możliwa jest uprawa takich odmian jak:

  • Janosik – skórka zielona, miąższ żółty,
  • Złoto Wolicy – skórka żółta, miąższ jasnoczerwony,
  • Bingo – skórka zielona, miąższ czerwony,
  • Rosario F1 – skórka zielona, miąższ różowy.
uprawa arbuza

Arbuz – właściwości i zastosowanie

Jak już wspomnieliśmy arbuzy to przysmak dzieci i jeden z ulubionych owoców dla osób, które są na diecie odchudzającej. Arbuzy najczęściej zjada się na surowo. Może być także składnikiem lekkich sałatek. Ciekawym daniem jest na pewno zupa – chłodnik z arbuza, a także lody arbuzowe. Arbuz nadaje się też na składnik drinków i koktajli. W wielu restauracjach podaje się na przykład lemoniadę arbuzową co stanowi ciekawą alternatywę dla tradycyjne napoju z mięty i cytryn.

Arbuz zawiera:

  • Witaminę A i witaminę C,
  • Węglowodany,
  • Wapń,
  • Fosfor,
  • Magnez i potas.

W arbuzie znajduje się również beta-karoten, luteina, likopen oraz witaminy z grupy B, takie jak tiamina, niacyna i ryboflawina. Oprócz tego, arbuz składa się z takich minerałów jak cynk, mangan, selen , fluor oraz wielu przeciwutleniaczy.

Do czego jeszcze przyda się arbuz? Właściwości odżywcze to jak widać nie wszystko. Ze względu na dużą zawartość wody arbuz doskonale nadaje się do nawadniania organizmu. Jeśli podczas upałów nie mamy nawyku regularne picia wody (a powinniśmy pić co najmniej 1,5l – 2l dziennie) to alternatywą może być jedzenie krojonego arbuza, który w blisko 90% składa się właśnie z wody.

Odpowiednie nawodnienie organizmu wspomaga krążenie, zdrowie skóry i trawienie. Pomaga także lepiej regulować temperaturę ciała, funkcjonowanie narządów i stawów i metabolizm

Odpowiednie nawodnienie wpływa również na sprawność umysłową i poziom koncentracji. Badania pokazują, że zaledwie 1-3% utraty płynów ustrojowych może pogorszyć nastrój , zmniejszyć koncentrację, zwiększyć bóle głowy i zmęczenie, zaburzyć pamięć roboczą i zwiększyć niepokój. A zatem krótka przerw w pracy, aby przekąsić arbuza może realnie wpłynąć na zwiększenie efektywności!  

właściwości arbuza

Arbuz na zdrowe serce?

Badania wykazały, że częste spożywanie kawałka arbuza może powstrzymać gromadzenie się złego cholesterolu, co wspiera zapobieganie chorobom serca. To dzięki cytrulinie, czyli substancji chemicznej znajdującej się w tych owocach. Cytrulina może mieć korzystny wpływ na miażdżycę, zmniejsza także sztywność tętnic u kobiet po menopauzie.

Dlaczego arbuz jest czerwony?

Charakterystyczna barwa to zasługa likopenu. Substancja jest silnym przeciwutleniaczem, który zapobiega wystąpieniu niektórych nowotworów. Dwie filiżanki arbuza zawierają około 20 miligramów likopenu, który zwalcza wolne rodniki. Likopen znajdujący się w arbuzie, może również chronić przed uszkodzeniami oksydacyjnymi i stanami zapalnymi w organizmie. Ponadto może zapobiegać zwyrodnieniu plamki ocznej. Dzięki lipokenowi organizm lepiej reaguje na przeziębienia i zmniejsza ryzyko zaostrzenia się astmy – zwłaszcza u dzieci.

Czy można jeść pestki arbuza?

Tak! Drobne pestki arbuza są jadalne i w żaden sposób nie szkodzą, chociaż niektórzy wolą jest wypluwać. W niektórych krajach pestki arbuza traktuje się jako przekąskę podobnie jak prażone pestki dyni. Przypisuje im się działania przeciwzapalne i przeciwbólowe, zaleca się je również przy infekcjach bakteryjnych oraz chorobach skóry. Pestki pomogą również osobom, które borykają się z zaparciami.

arbuz owoce do pracy

Jak widać jest wiele powodów, żeby sięgnąć po arbuza. Dlatego nie dziwi nas zainteresowanie tym owocem wśród Klientów zamawiających regularnie owoce do biura. Arbuz nadaje się zarówno jako dodatek do głównego dania, jak również przekąska między posiłkami albo deser. Wiele osób ceni o przede wszystkim za walory smakowe, jednak jak się okazuje ma także wiele właściwości odżywczych pozytywnie wpływających na zdrowie.

Powrót