Co zrobić z czereśni? Poznaj TOP 5 przepisów!

Nie ma lata bez czereśni! Te uwielbiane, sezonowe owoce, cieszą się ogromną popularnością każdego roku. Chociaż najczęściej zjada się je na surowo, można szukać innych pomysłów. Słodkie w smaku, stanowią świetny dodatek nie tylko do deserów. Co zrobić z czereśni? Propozycje na słodko to dopiero początek możliwości! Czas sprawdzić najciekawsze przepisy.

Kiedy jeść czereśnie? Ile trwa na nie sezon?

Sezon na czereśnie jest dość krótki. Zwykle zaczyna się w czerwcu i trwa do połowy lipca. To niewiele czasu, by nacieszyć się tymi wyjątkowymi owocami. Nic więc dziwnego, że gdy tylko pojawiają się w warzywniakach, wielbiciele ich smaku nie oszczędzają na zakupach – nawet przy wysokich początkowo cenach.

Na eksperymenty w kuchni z czereśniami w roli głównej jest zaledwie kilka tygodni. Bardziej zachęca to do sięgania po sprawdzone rozwiązania i przepisy, które w poprzednich latach były chwalone przez rodzinę i bliskich.

Warto jednak mieć na uwadze, że czereśnie to owoce, które bez problemu można zamrozić, by cieszyć się nimi także w zimowych miesiącach. Prosto z zamrażarki, mogą okazać się wartościowym składnikiem dań, deserów czy napojów. Każdy, kto chce poczuć smak lata także wtedy, gdy wakacje będą tylko odległym wspomnieniem, powinien pamiętać o przygotowaniu własnych mrożonek. Wtedy przestają ograniczać ramy sezonu na czereśnie – zyskujemy znacznie więcej czasu na eksperymenty kulinarne.

Dlaczego warto jeść czereśnie?

Zanim przejdziemy do sprawdzonych przepisów na to, co z czereśni można przygotować w kuchni, czas przyjrzeć się bliżej samym owocom. Oprócz wyjątkowego smaku, jest wiele innych argumentów skłaniających do tego, by włączyć je do swojej diety.

Mają nieco więcej kalorii niż truskawki – w 100g znajduje się około 50 kalorii, w porównaniu z innymi owocami zawierają jednak sporo cukru. To jednak nie powód, by z nich rezygnować. Zwłaszcza, gdy uważnie spojrzymy na zawarte w nich witaminy oraz składniki mineralne.

Czereśnie to bogate źródło witaminy C, a także –  witaminę A, K, witaminy z grupy B. Warto podkreślić, że w czereśniach zawarte są także polifenole, będące silnymi przeciwutleniaczami. Dostarczanie takich składników w odpowiednich ilościach, pomaga organizmowi zwalczać wolne rodniki i redukować stres antyoksydacyjny.

Na tym nie koniec ważnych dla zdrowia właściwości czereśni! To ważne źródło błonnika pokarmowego pozytywnie wpływającego na trawienie, a także – jodu, wspierającego prawidłową pracę tarczycy.

Jak widać, lista pozycji w katalogu pozytywnego wpływu czereśni na nasz organizm, jest całkiem spora! Dobrze o tym pamiętać, regularnie sięgając po te owoce – nie tylko latem, lecz także zimą. Prawidłowo zamrożone i rozmrożone czereśnie nie tracą właściwości odżywczych. Dlatego całemu procesowi warto poświęcić odpowiednio dużo uwagi, by przeprowadzić go prawidłowo krok po kroku.

Jak jeść czereśnie? Przepisy i klasyczne sposoby

Czereśnie nie wydają się tak oczywistym składnikiem dań, ja choćby truskawki czy wiśnie. Znacznie częściej to właśnie te dwa składniki znajdujemy w przepisach – zarówno na desery, jak i dania wytrawne. Tymczasem, czereśnie potrafią zaskoczyć! Sprawdzają się jako składnik balansujący smak w wielu potrawach. Chociaż częściej faktycznie odnajdziemy je w recepturach na letnie, lekkie słodkości, są również dania obiadowe, które stworzymy na ich bazie.

Zanim przejdziemy do przepisów, czas przyjrzeć się jedzeniu czereśni na co dzień. O ile truskawki zjadamy często ze śmietaną i cukrem, czereśnie najlepiej smakują bez dodatków: są odpowiednio słodkie, że nie potrzebują wsparcia. Czasami podawane są z lodami – to sposób na włączenie do diety większej porcji owoców. Warto podkreślić, że doskonale komponują się z lodami także wtedy, gdy wybierzemy je w wersji mrożonej.

Czas przyjrzeć się najciekawszym przepisom z czereśniami w roli głównej – nie tylko na deser.

Czereśnie na obiad – najciekawsze pomysły!

Szukając pomysłów na wykorzystanie czereśni na obiad, można sięgnąć po dania, które równie dobrze sprawdzają się z innymi letnimi owocami – choćby truskawkami czy wiśniami. Czereśnie będą świetnym wyborem, jeśli słodycz owoców ma dla nas duże znaczenie.

  • Zupa czereśniowa – to niecodzienny pomysł na obiad. Zupy owocowe mają w Polsce długą tradycję i są charakterystycznym elementem letniego menu. Jak ją przygotować? Potrzebujemy 500g czereśni, 1l wody, pół szklanki śmietany lub jogurtu naturalnego. Dla smaku możemy dodać odrobiny cukru, jednak czereśnie same w sobie są już dość słodkie. Zupę podajemy z makaronem – musimy więc wybrać i ugotować odpowiedni: zawsze dobrym wyborem będą świderki. Po usunięciu pestek, czereśnie zlewamy wodą i gotujemy 10 minut. Możemy, ale nie musimy dosłodzić. Do zupy dodajemy śmietanę lub jogurt i mieszamy aż do otrzymania jednolitej konsystencji. Dodajemy ugotowany zgodnie z instrukcją na opakowaniu makaron. Zupę możemy podawać schłodzoną lub w wersji na ciepło.
  • Pierogi z czereśniami – bardziej popularne są zdecydowanie te z wiśniami lub jagodami. Aby przygotować ciasto, potrzebujemy typowych składników: 350g mąki, 1 jajko, 125 ml letniej wody wymieszanej z odrobiną oleju, sól. Jak z każdym ciastem na pierogi, zaczynamy od przesiania mąki. Następnie – dodajemy rozrobione jajko z wodą i odrobiną soli. Całość mieszamy do uzyskania odpowiedniej konsystencji i przystępujemy do wyrabiania ciasta ręką, a następnie wycinania i formowania pierogów. Przygotowanie farszu nie należy do trudnych. Najpierw wydrylowane czereśnie trzeba zasypać cukrem i odstawić na około pół godziny. Po zlaniu soku, możemy użyć czereśni do nadziewania pierogów. Pierogi gotujemy we wrzącej, osolonej wodzie. Gdy wypłyną na powierzchnię, możemy sprawdzić, czy są już gotowe do spożycia.

Obiad to tylko jeden z posiłków, do którego możemy włączyć czereśnie. Jak to wygląda w przypadku kolacji?

Czereśnie na kolację – najlepsze dania

Na kolację dobrze sięgnąć po coś lekkiego. Świetnym daniem będą sałatki! Jak przygotować taką z dodatkiem czereśni? Oto sprawdzony przepis!

  • Sałatka z bobem i kalarepą – jej przygotowanie nie jest czasochłonne. Potrzebujemy 2/3 bobu, szklanki czereśni, 1 niedużą kalarepę, ok. 60g sera feta, sól. Do doprawienia całości możemy użyć octu balsamicznego, oliwy z oliwek, natki pietruszki. Bób skraplamy oliwą z oliwek, następnie – dodajemy pokrojone w niewielkie części czereśnie i startą na drobnej tarce kalarepę. Dodajemy pokruszoną fetę, natkę pietruszki, nieco octu balsamicznego – jeśli lubimy, a także – odrobinę soli. Letnia kolacja gotowa!

Co słodkiego z czereśni?

Wśród słodkich hitów z dodatkiem czereśni, z pewnością znajdzie się klasyczne ciasto „niebo w gębie”, ładniej określane jako niebo w ustach. Do jego przygotowania potrzebujemy 250g masła, 2 łyżeczki proszku do pieczenia, 500g mąki pszennej tortowej, 4 jajka, pół szklanki cukru, 1 opakowanie cukru waniliowego, 500g czereśni.

Jak je przygotować? To doskonale znany od lat przepis, doskonalony przez kolejne pokolenia.

Rozpuszczone w rondelku masło studzimy, by dodać do niego połączone wcześniej mąkę i proszek do pieczenia. Jajka ubijamy z cukrem i cukrem waniliowym, a później do całości dodajemy wcześniej wymieszane sypkie składniki. Na koniec – dodajemy rozpuszczone masło i całość dokładnie mieszamy za pomocą miksera.

Wyrobione ciasto wlewamy do blachy, a na wierzchu układamy czereśnie – wcześniej wydrylowane i opłukane. Pieczemy w piekarniku rozgrzanym na 180 stopni przez około 30 minut.

A może coś do picia?

Obok kompotu z wiśni, letnim hitem jest słodszy od niego kompot z czereśni. Jak go przygotować? Potrzebujemy 1,5 kg czereśni, 12 łyżek cukru, 2 litry przegotowanej wody oraz 4 słoiki o standardowej pojemności 900 ml każdy.

Czereśnie dokładnie myjemy i opłukujemy, a następnie – usuwamy pestki. Są osoby, które przygotowują kompot na bazie owoców z pestkami – to kwestia osobistych preferencji. Następnie, słoiki wypełniamy do 3/4 wysokości czereśniami, zasypujemy cukrem – po około 3 łyżki na słoik, a na końcu – zalewamy wodą, by ta dokładnie przykryła czereśnie. Następnie – całość pasteryzujemy. Możemy to zrobić w piekarniku lub garnku – tak, jak jest nam wygodniej.

Jak wygląda taki proces pasteryzacji w garnku? Potrzebujemy dużego garnka z płaskim dnie. Umieszczamy w nim bawełnianą szmatkę i ustawiamy słoiki – jeden obok drugiego, ale tak, by zachować odstęp między nimi. Całość zalewamy wodą do poziomu 3/5 wysokości słoików. Na średnim ogniu doprowadzamy wodę do wrzenia, a potem – skręcamy moc płomienia i pasteryzujemy przez około pół godziny.

Przygotowywanie kreatywnych dań z czereśni nie jest skomplikowane i zwykle daje szansę na odkrycie nowych smaków. Nie tylko latem – dobrze w kuchni używać także mrożonych owoców.

Powrót