Jak mrozić i rozmrażać truskawki?

Truskawki to ulubione letnie owoce wielu osób! Kojarzą się ze słońcem, beztroskim czasem, swobodnym wypoczynkiem. To smak, który chciałoby się zachować na dłużej i sięgnąć po niego wtedy, gdy dopada nas przygnębienie związane z nienajlepszą, zimową aurą. Chociaż owoce te, z importu, dostępne są także w chłodniejszych miesiącach, nic nie zastąpi wyjątkowego smaku i aromatu polskich truskawek.

Jak zatrzymać go na dłużej? Najlepszym sposobem będzie oczywiście stworzenie własnych mrożonek! W artykule sprawdzimy, jak mrozić truskawki i kiedy najlepiej się za to zabrać!

Dlaczego mrozić truskawki?

Truskawki to owoce, które dość łatwo zamienić w mrożonki. A także takie, które mają bardzo uniwersalne zastosowanie – są ważnym składnikiem wielu przepisów, świetnie też komponują się z różnymi deserami. Nic więc dziwnego, że dobrze mieć je pod ręką nie tylko w trakcie sezonu na truskawki, który trwa stosunkowo krótko.

Dlaczego warto mrozić truskawki? Oto najważniejsze argumenty:

 • Łatwe przygotowanie mrożonek – w przeciwieństwie do owoców pestkowych, nie musimy niczego drylować – cały proces mrożenia nie powinien sprawić kłopotu nawet takim osobom, które nigdy wcześniej niczego nie mroziły.
 • Ekologia – nadwyżki truskawek kupione w sezonie dobrze zamrozić, by przeciwdziałać marnowaniu się jedzenia.
 • Wsparcie polskich producentów – korzystając z własnoręcznie mrożonych truskawek, zamiast ze świeżych owoców z importu, wspieramy polskich producentów owoców.
 • Wyjątkowy smak – co tu kryć, ochota na truskawki nie przechodzi wraz z zakończeniem sezonu. Wiele osób chętnie będzie sięgało po desery z ich dodatkiem, przygotowywało smoothie lub dodawało je do owsianki niezależnie od pory roku.

To mocne argumenty za tym, by rozważyć mrożenie truskawek. Nawet jeśli nie mamy w tym doświadczenia, powinniśmy poradzić sobie z całym przedsięwzięciem bez większego problemu!

truskawki mrożenie

Jak mrozić truskawki? Podstawowe zasady

Zanim przejdziemy do tego, jak mrozić truskawki, dobrze przemyśleć, jakie owoce najlepiej mrozić. Tutaj nie sprawdzą się miękkie, małe owoce, którym daleko do pierwszej świeżości. Mrożąc truskawki, lepiej wybierać świeże, sprężyste, dobrze wyglądające owoce.

A co, jeśli zostały nam spore zapasy takich, które nie kwalifikują się do tego opisu? Można pomyśleć o zamrożeniu truskawek w formie musu! To częsta, obok mrożenia całych owoców, postać mrożonych truskawek, która jest później chętnie wykorzystywana jako składnik wielu deserów.

Zanim zdecydujemy się na to, by mrozić truskawki, dobrze przemyśleć, którego rodzaju mrożonki bardziej nam się przydadzą. W zależności od dostępnych owoców, możemy podzielić część truskawek na te, które zamrozimy w całości, z pozostałe – na takie, z których przygotujemy mus.

Jak przygotować mus truskawkowy do zamrożenia?

Przygotowanie musu z truskawek nie powinno zająć wiele czasu i sprawić żadnych trudności. Oto kolejne kroki, które warto podjąć, by go stworzyć:

 1. Myjemy truskawki i osuszamy owoce
 2. Usuwamy szypułki
 3. Wkładamy truskawki do misy i blenderem blenderem ręcznym tak długo, aż owoce przybiorą postać musu.
 4. Mus dzielimy na porcje, zamykamy w pojemnikach próżniowych, a następnie – zamrażamy!

Dlaczego warto mrozić mus w mniejszych porcjach? To znacznie ułatwia korzystanie z tego rodzaju mrożonych truskawek – wystarczy wyciągnąć jedną porcję, której akurat potrzebujemy, bez zmiany temperatury pozostałego musu, co miałoby miejsce przy wyjmowaniu i wkładaniu do zamrażalnika.

Jak mrozić truskawki? To proste!

Równie łatwe jest mrożenie truskawek w całości! Warto zacząć od tego czy mrozić je z szypułkami, czy bez! O ile w lodówce lepiej przechowywać je z szypułkami, tak zwykle owoce mrozimy już po usunięciu szypułek.

Jak przygotować truskawki do zamrożenia?

 1. Dokładnie myjemy truskawki
 2. Osuszamy owoce
 3. Usuwamy szypułki – warto zwrócić uwagę, by szypułki usunąć po umyciu i osuszeniu owoców – wtedy do środka nie dostanie się woda, a owoce lepiej zachowają swoją sprężystość.

Później, właściwe mrożenie możemy podzielić na dwie fazy:

 1. Mrożenie wstępne – podobnie jak w przypadku czereśni, przez kilka godzin przemrażamy owoce ułożone na tacce w zamrażalniku.
 2. Mrożenie właściwe – owoce przekładamy do odpowiednich pojemników, w których chcemy je mrozić, a następnie – wkładamy do zamrażalnika.

Jak długo możemy przechowywać zamrożone truskawki? Optymalnym okresem będzie pół roku – później owoce mogą stracić swój smak i konsystencję.

Jak rozmrozić truskawki?

Gdy zimową porą zdecydujemy się na domowy kisiel, sorbet albo naleśniki z truskawkami, co zrobić, by móc skorzystać z zamrożonych owoców? Rozmrażanie truskawek może wydawać się złożonym procesem. Faktycznie, obejmuje kilka etapów – ale wszystko po to, by truskawki zachowały jak najwięcej ze smaku i wyglądu. Musimy mieć jednak świadomość, że wizualnie będą się nieco różniły od tego, co pamiętamy z lata.

Jak rozmrozić truskawki krok po kroku?

 1. Wyciągamy zamrożone truskawki, a następnie – opłukujemy pod bieżącą, zimną wodą.
 2. Wykładamy truskawki na talerz, by obsypać je cukrem – po to, by nie straciły swojej struktury i jak najbardziej przypominały te owoce, które jakiś czas wcześniej zamrażaliśmy.
 3. Do czasu, aż całkowicie się rozmrożą, truskawki mogą stać na najniższej półce lodówki.

Skąd będziemy wiedzieli, że truskawki się rozmroziły? Będzie to zdecydowanie widoczne na pierwszy rzut oka – owoce będą bardziej jędrne i podobne do tych, które mogliśmy kupić w lecie.

Co przygotować z mrożonych truskawek?

Podobnie jak w przypadku świeżych owoców, tak naprawdę ogranicza nas tylko wyobraźnia! Co dobrego można przygotować z mrożonych truskawek?

Oto nasza lista smaków:

 • smoothie
 • koktajl
 • lody
 • sorbet
 • kompot
 • kisiel
 • pierogi z truskawkami
 • naleśniki z truskawkami
 • owsiankę z truskawkami
 • kluski z truskawkami
 • różnego rodzaju ciasta

Lista oczywiście nie jest kompletna – każdy powinien wybrać ulubione potrawy, według własnych preferencji smakowych. Dzięki temu, że mamy pod ręką mrożone truskawki, smak lata możemy poczuć nawet w najzimniejszy dzień grudnia, stycznia czy lutego. 

Powrót