banany do biura

Banan – jakie ma właściwości zdrowotne i odżywcze?

Banan to jeden z najbardziej lubianych owoców! Chętnie po niego sięgamy ze względu na wyjątkowy smak, łatwość przechowywania i przenoszenia. To zdrowa opcja, by w łatwy sposób dodać sobie energii. Tymczasem, do listy zalet tego owocu warto dodać kolejne elementy, takie jak wiele składników odżywczych, które są w nim zawarte. Traktowane jako miły dodatek, nie są zwykle głównym powodem, dla którego sięgamy po ten żółty owoc. Jakie właściwości ma banan i dlaczego dobrze uważnie podchodzić do uwzględniania go w diecie? Przypatrzmy się temu bliżej!

Banan – ulubiony owoc

Szukając pomysłu na zdrową przekąskę w trakcie intensywnego dnia, banan jest jednym z najlepszych opcji! Można go kupić praktycznie w każdym sklepie spożywczym, nie tylko warzywniaku. Jest też podstawowym składnikiem owocowych dostaw do biura.
Łatwo wyjąć go ze skrzynki i odłożyć na później na swoim biurku – nic dziwnego, że banany w wielu firmach znikają z owocowej dostawy jako pierwsze.

Łatwa dostępność i przekonanie o tym, że banan jest lepszym wyborem na to, by dodać sobie energii, niż czekoladowy batonik, powodują, że to jeden z owoców często goszczących w naszej diecie. Trochę przypadkiem, trochę świadomie – ale bardziej ze względu na smak i wygodę sięgania po ten owoc.

Banan w diecie na wiele sposobów

Wydawać by się mogło, że nie ma za wielu opcji zjadania banana, niż staranne obranie go ze skórki, a następnie – zjedzenie od razu całości, odgryzając po kolei drobne kęsy. Nic bardziej mylnego – banan to podstawa naprawdę wielu wartościowych przepisów w różnorodnej diecie!

Czego może być istotnym składnikiem?

 • Smoothie lub koktajl – banan jest częstym składnikiem zdrowych napojów. Często dodawany jest do koktajli warzywnych jako naturalny sposób na osłodzenie ich smaku.
 • Chlebek bananowy – to prosty sposób na ekologiczne podejście do dojrzałych bananów, których raczej nie zdążymy zjeść. Chlebek bananowy to ciasto bez dodatku cukru (rolę słodzącą spełniają właśnie banany), które może być drugim śniadaniem lub podwieczorkiem. Ze względu na konsystencję, łatwo je zabrać do pracy lub na zajęcia.
 • Placuszki bananowe – przepadają za nimi dzieci, a wraz z nimi – po tego typu pomysł na śniadanie coraz częściej sięgają rodzice. To kolejny raz, gdy przepis opiera się na naturalnie słodkim owocu jako sposobie na wyeliminowanie nadmiaru cukru z diety tych większych i tych mniejszych.
 • Owsianka – banany wyśmienicie smakują jako składnik owsianki. Nic więc dziwnego, że przygotowując tę popularną poranną potrawę, sięgamy po ten owoc  – zwłaszcza wtedy, gdy nam się spieszy. Banan łatwo się obiera, nie musimy go nawet kroić – wystarczy odłamać jego kawałki. To znacznie przyspiesza proces przygotowania owsianki z bananem i jest racjonalnym argumentem za tym, by częściej po ten owoc sięgać.
smoothie bananowe

Banan – właściwości odżywcze, o których zapominamy!

Skoro wiemy już, jakie są najpopularniejsze przepisy z dodatkiem banana, czas przyjrzeć się temu, dlaczego warto sięgać po ten owoc. Niewielu osobom przychodzą do głowy konkretne informacje na hasło „banan – właściwości zdrowotne”. Nic dziwnego. Przez lata był to owoc uważany przede wszystkim za źródło węglowodanów, które dodają energii do działania wtedy, gdy najbardziej jej potrzebujemy.

To oczywiście prawda – to cały czas jedna z najważniejszych właściwości tego owocu. Ale nie powinna być jedynym znanym argumentem za tym, by włączać banany do codziennej diety. Przeciwnie, to dopiero początek listy powodów za tym, by regularnie wpisywać banany do swojego jadłospisu.

W słodkich, żółtych owocach znajdziemy całą listę witamin, a także ważne dla zdrowia minerały. Jakie konkretnie?

 • Witaminę A
 • Witaminę C
 • Witaminy z grupy B
 • Witaminę E
 • Witaminę K

Każda z nich to szereg ważnych dla zdrowia funkcji – począwszy od wspierania pracy układu odpornościowego, wpływu na skórę, wzrok, układ krwionośny, po prawidłowe działanie wielu hormonów.

Oczywiście, na przykład w przypadku witaminy C, banan nie jest w czołówce listy owoców, które zawierają jej najwięcej – nie można jednak ignorować tego, że jest to owoc zasobny w cały katalog witamin!

Oprócz witamin, należy podkreślić, że w bananach znajdziemy takie substancje odżywcze, jak:

 • Magnez
 • Potas
 • Żelazo
 • Fosfor.

Łącznie, daje to imponującą listę argumentów za tym, by regularnie sięgać po banany.


Naturalne źródło potasu

Inna jest sytuacja za to w przypadku potasu  – tego składnika banany zwierają duże ilości. Warto zadbać o potas w diecie – ma bowiem pozytywne oddziaływanie na układ krwionośny, głównie przez normalizację poziomu ciśnienia krwi.

To ważny aspekt, o którym nie możemy zapominać – dostarczanie organizmowi odpowiednich dawek potasu każdego dnia to ważny krok w profilaktyce chorób serca.


Węglowodany w bananie – szkodzą czy pomagają?

Bywało wcześniej, że banan był owocem odrzucanym przez osoby na diecie. Panowało bowiem błędne przekonanie, że to owoc tuczący, którego należy unikać. Tymczasem, banany zawierają pektyny, czyli substancje odżywcze, pochodne węglowodanów, które pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu.

Nie oznacza to, że banany mamy jeść bez umiaru – bardziej chodzi o to, że poprzednio panująca opinia była krzywdząca dla tego niezwykłego owocu.

100g banana (czyli tak naprawdę średniej wielkości owoc) to około. 90 kcal.

Kto powinien regularnie sięgać po banany?

Dobrą odpowiedzią byłoby „każdy z nas”, kto potrzebuje odpowiedniego zastrzyku energii, a także – świadomie podchodzi do profilaktyki zdrowotnej. Szczególnie często powinni po banany sięgać osoby, które zmagają się z problemem niedokrwistości i obniżonego poziomu żelaza we krwi.

To także właściwe uzupełnienie diety dla osób zmagających się z refluksem – są miękkie, łatwo się je połyka, a dodatkowo – neutralizują kwasy żołądkowe.

Jak mogliśmy zauważyć, banan dostarcza wiele witamin i składników mineralnych ważnych dla naszego zdrowia i samopoczucia. Jest też, niewątpliwie – bardzo smaczny, a przy tym – można go zjadać na wiele sposobów. To również owoc, który łatwo przechowywać. Gdzie? Byle nie w lodówce – to jedna z podstawowych zasad przechowywania bananów!

Powrót