warzywa zawierające sód

Które owoce mają najwięcej sodu?

Sód jest obecny w większości tego, co jemy – zwłaszcza, jeśli zdarza nam się sięgać po przetworzone produkty spożywcze. Dlaczego powinniśmy zwrócić uwagę na jego obecność w diecie i ostrożnie przyglądać się produktom, które go zawierają? Szczegółom przyjrzymy się bliżej w tym artykule!

Sól – główne źródło sodu w diecie

Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę, że głównym źródłem sody w naszej diecie, jest oczywiście sól. Doskonale też wiemy, że nadmiar soli szkodzi – m.in. dlatego nie używa się jej potrawach dla najmłodszych. Chcąc zadbać o zdrowy jadłospis, eliminacja nadmiaru soli jest jednym z pierwszych kroków, które łatwo poczynić, nie wymaga ona bowiem rewolucji na talerzu.

Jednak sód znajdziemy też w innych produktach – zwłaszcza przetworzonych artykułach spożywczych. Przyjrzyjmy się, czego unikać i co ograniczać w naszej diecie, by zapewnić odpowiedni poziom sodu w organizmie, bez ryzyka jego nadmiaru!


Czy sód szkodzi?

Szkodzi nie tyle sam sód, co jego nadmiar. Negatywne działanie obejmuje wiele dolegliwości, które mogą pojawić się przy regularnym, nadmiernym spożywaniu sodu.

Przyjrzyjmy się, jakie mogą być konsekwencje takiego postępowania:

 • rozwój nadciśnienia tętniczego
 • osłabienie kości
 • zaburzenie pracy układu krążenia
 • zaburzenie pracy układu trawienia.

Jak widać, negatywne następstwa nadmiernej ilości sodu w diecie utrzymywanej przez długi czas, mogą być naprawdę poważne. Dlatego dobrze starannie przyjrzeć się produktom szczególnie bogatym w sód i starać się rozsądnie podchodzić do spożywanych ilości.

sód a nadciśnienie

Jakie jest zapotrzebowanie na sód?

Podobnie jak w przypadku innych składników odżywczych, także na sód nasz organizm ma określone zapotrzebowanie. Warto przyjrzeć się dziennym normom, które są zróżnicowane w zależności od płci i wieku.

Oto, ile sodu powinno znaleźć się w diecie:

 • dzieci w wieku 1-3 lat wynosi 750 mg/dobę,
 • dzieci w wieku 4-6 lat- 1000 mg/dobę,
 • kobiety (zapotrzebowanie różni się w zależności od wieku)- 1200-1500 mg/dobę
 • mężczyźni ( zapotrzebowanie różni się w zależności od wieku) – 1200-1500 mg/dobę.

Znając te wartości, znacznie łatwiej zapanować nad dietą, chociaż w praktyce, spożywanie sodu zazwyczaj jest powyżej zalecanych norm. Wynika to bowiem z „ukrytej soli”, dodawanej w wielu przetworzonych produktach, z której obecności nawet nie do końca zdajemy sobie sprawę.

Dlatego tym ostrożniej powinniśmy komponować jadłospis i uważać z dodawaniem soli do przygotowywanych przez nas potraw.

W jakich produktach spożywczych występuje sód?

Chcąc odpowiedzieć krótko, najlepiej zawrzeć odpowiedź w zdaniu: „w bardzo wielu”. Dlatego nawet będąc bardzo świadomym w dbaniu o zdrową, zróżnicowaną dietę, trudno ciągle mieć się na baczności.

W kwestii jakich produktów spożywczych może być pewni, że zawierają duże ilości sodu? Oto ich lista:

 • Sery dojrzewające i topione
 • Produkty mięsne – zwłaszcza te przetworzone, takie jak parówki
 • Płatki kukurydziane – zwykła i smakowe
 • Inne przetworzone produkty spożywcze.

Jak widać, rozstrzał produktów zasobnych w sód, jest spory. Warto zwrócić uwagę, że wiele z nich to lubiane przez dzieci przysmaki – dlatego trzeba ostrożnie podchodzić do kontrolowania ilości sodu w diecie nie tylko dorosłych, ale i dzieci – a może przede wszystkim ich.
Bywa, że lubiane przez najmłodszych parówki zawierają kilkakrotnie więcej sodu niż wynosi rekomendowane dzienne spożycie dla ich grupy wiekowej. Dlatego kupując produkty dla dzieci, dobrze szukać alternatyw, starając się wybierać produkty, które mają mało soli. Pozwoli to dużo lepiej kontrolować sód w diecie najmłodszych.

Oczywiście, najskuteczniejszym sposobem jest wybieranie żywności nieprzetworzonej, a w kuchni unikanie solniczki – na tyle, na ile to możliwe.


Sód w warzywach – gdzie go znajdziemy?

Oczywiście, nie sposób pominąć warzyw, które również zawierają sód. Zobaczmy, które są jego podstawowymi źródłami. Pozwoli to podejmować racjonalne wybory w kuchni, przygotowując ulubione potrawy dla całej rodzinie, starając się unikać nadmiernego spożywania niektórych warzyw.

Jakim powinniśmy przyjrzeć się szczególnie uważnie?

 • oliwka
 • ogórek kiszony
 • kapusta kiszona
 • suszone pomidory
 • boćwina.
ogórek kiszony źródło sodu

Jak widać, lista obejmuje warzywa często stanowiące dodatek do popularnych obiadów. Dlatego racjonalnie podchodząc do planowania diety, należy ostrożnie podchodzić do komponowania posiłków, starając się dobierać produkty tak, by nie łączyć ze sobą tych o najwyższej zawartości sodu.

W jakich owocach jest dużo sodu?

Wydawałoby się, że w czym jak w czym, ale owoce są stosunkowo bezpiecznym wyborem, w którym nie zajdziemy dużych ilości sodu. Z grubsza – jest to prawda, pod warunkiem, że sięgamy po świeże owoce, unikając przetworzonych potraw na bazie owoców.

W tabeli produktów zasobnych w sód, owoce są na dole listy, wyprzedzane przez wiele innych, w tym warzywa omówione we wcześniejszej części artykułu.

Przykładowo, pomarańcza zawiera zawiera tylko 3 mg sodu na 100 g produktu, podczas gdy chipsy paprykowe aż 859 mg sodu na 100g produktu! Dlatego uwzględnianie owoców w diecie pozwoli uniknąć sięgania po bogate w sód przekąski – dobrze mieć to na uwadze, planując codzienne menu.

pomarańcze - zawartość sodu

Jak widzimy, trudno całkowicie wyeliminować sód z diety – jest wszechobecny, znajdziemy go w naprawdę wielu produktach, nie zdając sobie nawet sprawy z ich faktycznego składu. Szczególnie niebezpieczna jest „ukryta sól” w diecie – prowadzi to do nadmiernego spożywania sodu, o wiele powyżej dziennego zapotrzebowania, adekwatnego do płci i wieku.

Stąd – powinniśmy szczególnie uważnie czytać składy, zwłaszcza wybierając produkty przeznaczone dla dzieci. Gotując zaś w domu, dobrze jest unikać nadmiernego dodawania soli do potraw, rezygnując z niej w przypadku potraw dla najmłodszych. Jest duża szansa, że i tak inne spożywane przez dzieci produkty przekroczą dzienne zalecane spożycie.

Bycie uważnym, czytanie składów, włączanie do diety owoców – to sposoby na to, by obniżyć nadmierne spożywanie sodu. Dobrym nawykiem jest przede wszystkim unikanie nadmiernego solenia potraw, zwłaszcza jeszcze przed ich spróbowaniem, jak zdarza się w przypadku niektórych osób, które solą „na zapas”

Powrót