owoce na śniadanie

Owoce na śniadanie – jakie jeść i czy to dobry pomysł?

Zastanawiasz się, czy owoce na śniadanie to dobry pomysł? Warzywa i owoce powinny być warzywny składnikiem diety. WHO zaleca, żebyśmy spożywali ich w ciągu doby przynajmniej 400 gramów w proporcji ¾ do ¼ czyli 300g warzyw i 100 g owoców. Odpowiednia porcja zdrowych składników można się znaleźć na talerzu kilka razy dziennie. Tylko kiedy to będzie najlepszy wybór? Owoce na śniadanie, jako przekąska między posiłkami a może dopiero na podwieczorek? Zobacz nasz poradnik.

Owoce na śniadanie – dlaczego tak?

Zacznijmy od tego, że niezwykle istotny jest już sam fakt jedzenia śniadań. Tymczasem wiele osób o tym zapomina. Często ze względu na pośpiech pracownicy rezygnują ze śniadań. Jeszcze niedawno tłumaczono to pośpiechem – żeby nie spóźnić się do pracy wiele osób zaczynało dzień jedynie od kawy, jedzenie odkładając na później. Jednak nawet w okresie pandemii i pracy w trybie home office, gdy kwestia dojazdu do pracy nie była ograniczeniem wciąż problem ten występował. Według badań aż 46% pracowników zaczyna dzień nieefektywnie z powodu zbyt późnego zjedzenia śniadania.

Ale kiedy właściwie powinno się zjeść pierwszy posiłek i dlaczego to takie ważne? Dietetycy są zgodni co do tego, że śniadanie powinniśmy zjeść w ciągu godziny od obudzenia. Osoby niejedzące śniadań mogą przyjmować w ciągu dnia o nawet 300 kcal więcej niż osoby, które go nie pomijają. Spożywając śniadanie mamy większą zdolność kontrolowania głodu i sytości. Dobrze skomponowane śniadanie ma wpływ na jakość i ilość żywności spożywanej w ciągu dnia.  Osoby jedzące śniadania mają wyższą gęstość odżywczą diety w stosunku do ogólnej ilości spożytych kalorii, co skutkuje poprawą zdolności uczenia się i odtwarzania informacji.

W nocy spędzamy ok 8 godzin bez jedzenia, więc gdy budzimy się z rana, to nasz żołądek jest pusty. Warto zatem dostarczyć do organizmu paliwo, ponieważ potrzebujemy energii na pierwszą część dnia! Głód spowodowany brakiem śniadania może się negatywnie odbić na koncentracji i zdolności logicznego myślenia, a to przecież utrudnia pracę.

Nie oznacza to jednak, że warto sięgnąć po dowolną przekąskę – rogalik z czekoladą, baton czy ciastko. Niezdrowe produkty nie dostarczają do organizmu nic poza dużą ilością kalorii no i wcale nie dają poczucia sytości na długo.  Owoce na śniadanie są źródłem łatwo przyswajalnych dla organizmu cukrów, które korzystnie wpływają na pracę mózgu o poranku. Oprócz tego owoce są bezcennym źródłem witamin, błonnika i składników mineralnych. W związku z tym, że składają się w dużej części z wody, pomagają także prawidłowo nawodnić organizm. Owoce w połączeniu z węglowodanami i źródłami białka, są znakomitą propozycją na pierwszy posiłek w ciągu dnia – według wielu ekspertów najważniejszy.

Owoce na śniadanie – na co uważać?

Każdy posiłek – śniadanie, obiad czy kolacja, powinien być zbilansowany i bogaty w rozmaite składniki. Pamiętając o tym nie powinniśmy jeść samych owoców na śniadanie. Chociaż same w sobie są zdrowe, nie mogą zastąpić innych produktów. A zatem owoce zamiast pieczywa, wędliny czy nabiału to nie będzie idealne rozwiązanie. Powinniśmy pamiętać, że owoce to głównie cukry proste. Są one bardzo szybko trawione, przez co wpływają na gwałtowne podniesie poziomu cukru we krwi, jednak równie szybko poziom cukru spada. Oznacza to że bardzo szybko po takim posiłku jesteśmy ponownie głodni.

Jakie owoce na śniadanie?

Nie trzeba sztywno przywiązywać się do wskazanych konkretnych owoców. Każdy ma swoje preferencje żywieniowe i ulubione smaki, a zatem wymienione poniżej propozycje należy traktować jedynie jako przykładowe. Podczas indywidualnej konsultacji z dietetykiem najlepiej wspólnie zastanowić się nad takim menu, które będzie nam najbardziej odpowiadać.

Wśród polecanych owoców na śniadanie wymienia się: grejpfruty czerwone winogrona, pomarańcze, truskawki, banany, ananasy, gruszki, jabłka, śliwki, maliny, melony, brzoskwinie, ananasy.

Jednak sam owoc to jeszcze nie śniadanie! Warto zadbać o atrakcyjną formę podania i odpowiedni smak, żeby jedzenie zdrowych produktów przychodziło nam z przyjemnością.

Jakie pomysły na śniadania z owocami szczególnie polecamy? Wśród popularnych rozwiązań można wymienić na przykład:

  • płatki owsiane z mlekiem i owocami – tutaj pasuje na przykład truskawka albo kiwi,
  • naturalny jogurt grecki z krojoną brzoskwinią,
  • sałatka ze szpinaku z dodatkiem ananasa i orzechów,
  • sałatka z brzoskwini, orzechów i rodzynek.

A może zdrowy sok do śniadania?

Nie można też zapominać o sokach! W tej formie także warto spożywać codzienną dawkę owoców. Jeśli mamy w domu wyciskarkę możemy w kilka chwil przygotować świeży, pyszny sok dowolnie łącząc ulubione składniki. Jeśli natomiast nie mamy wyciskarki albo sokowirówki możemy równie dobrze korzystać z gotowych produktów ze sklepu. W tym przypadku jednak należy dokładnie poznać skład znajdujący się na etykiecie. Tanie napoje owocowe często przygotowane są na bazie koncentratu i dodatkowo sztucznie dosładzane! Zdecydowanie lepszym pomysłem będzie sięgnięcie po soki tłoczone czy ta zwane soki NFC. W przypadku tych produktów wiemy, że owoce zostały umyte, wyciśnięte i przelane do naczynia. Tym, co różni soki tłoczone od tych tworzonych w domu, jest pasteryzacja, którą często wykorzystuje się w produkcji masowej. Sok zyskuje dzięki niej dłuższą datę przydatności i może być przechowywany w temperaturze pokojowej. Wszystkie soki tłoczone są rozlewane na gorąco czyli pasteryzowane, inny sok tłoczony, jeśli nie jest pasteryzowany, to świeży, który trzeba wypić w ciągu paru godzin.

Jak widać owoce na śniadanie to ważny (choć nie jedyny!) składnik każdej porządnej diety. Mając to na uwadze pracodawca może zadbać o dostępność owoców dla pracownika – zarówno w biurze zapewniając owocowe skrzynki w kuchni, jak również w domu, wysyłając zdrowe paczki dla pracowników zdalnych na home office.

Jeśli pracownik będzie regularnie otrzymywał owoce od firmy nie tylko będzie bardziej zadowolony, ale też zdrowszy, a przez to bardziej efektywny i bardziej skoncentrowany na pracy.

Powrót