owoce sezonowe

Które owoce najzdrowsze na lato?

Okres letni to idealny czas, żeby korzystać z owoców sezonowych! W lipcu ich ceny są już znacznie atrakcyjniejsze niż przed wakacjami. Chociaż jabłka czy banany to dobre źródło witamin, są dostępne przez cały rok. Dlatego, gdy tylko jest taka okazja, warto sięgać po bardziej urozmaicone owoce. Co polecamy?

Truskawki

Czy wiesz, że te owoce nigdy nie występowały naturalnie w przyrodzie? Powstały w wyniku działania nadwornych botaników króla Ludwika XIV, którzy skrzyżowali ze sobą różne rodzaje poziomek, tworząc owoce, które są większe i bardziej słodkie! Truskawki to dobre źródło witamin i antyoksydantów, wspierają pracę wątroby oraz układ krwiotwórczy
i trawienny.

Arbuz

Jedzenie arbuza to idealny sposób na nawodnienie, ponieważ zawartość wody w tym owocu to aż 92%. Arbuz chroni tkankę mięśniową przed rozpadem i zmniejsza intensywność zakwasów dzięki zawartości cytruliny. Chcąc wybrać najlepsze okazy zwracać uwagę na ich kształt i wygląd skórki. Najlepsze, dojrzałe okazy będą symetryczne a skórka będzie matowa i bez widocznych stłuczeń czy wyraźnych rys.

Czereśnie i wiśnie

Zawierają witaminę A, C, E, kwas foliowy, wapń oraz magnez. Co ciekawe, wiśnie mogą pobudzić apetyt, ponieważ stymulują wydzielanie
enzymów trawiennych. Zarówno wiśnie, jak i czereśnie
obniżają ryzyko wystąpienia chronicznych chorób
niezakaźnych.

Maliny

Od wieków wykorzystywane w celach leczniczych. Zawierają wiele składników odżywczych i związków bioaktywnych. Są cenne również ze względu na wysoką zawartość błonnika, który w formie drobnych pestek i pektyn pozytywnie wpływa na perystaltykę jelit. Na zimę warto przygotować przetwory z malin, gdyż mają właściwości napotne i wspomagające leczenie przeziębienia.

Morele i brzoskwinie

Swój słoneczny kolor zawdzięczają bardzo dużej
zawartości β-karotenu. W morelach jest go zresztą znacznie więcej niż w brzoskwiniach. β-karoten wpływa na zdrowy wygląd skóry, opóźnia procesy starzenia oraz wytwarza naturalny filtr UV, który pomagać chronić skórę przed lipcowym słońcem.

Powrót