Jakie owoce można jeść karmiąc piersią?

Karmienie piersią to szczególny okres w życiu kobiety – szczególnie zwraca uwagę na swoją dietę, dbając o rozwój swojego maluszka. Mleko mamy to najcenniejszy pokarm, jaki może spożywać maluch i zgodnie z najnowszymi wytycznymi, dziecko powinno być karmione wyłącznie pierwszą aż do ukończenia 6. miesiąca życia, gdy nadejdzie moment rozszerzania diety.

Również wtedy, mleko mamy powinno być podstawą diety dziecka – idealnie, aż do samoistnego odstawienia się od piersi.

Karmienie piersią – jak się przygotować?


Chociaż może wydawać się, że karmienie piersią jest najbardziej naturalną czynnością na świecie – wszak kobiety robią to od pokoleń, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie do tego procesu.

Bywa, że zarówno mama, jak i maluszek, muszą dotrzeć się i przyzwyczaić do karmienia piersią – pierwsze dni mogą być szczególnym wyzwaniem.

Dlatego dobrze, jeszcze przed przyjściem dziecka na świat, przygotować się do karmienia piersią, czytając na ten temat czy korzystając ze szkół rodzenia. To sposób na zgromadzenie potrzebnej wiedzy – zarówno tej teoretycznej, jak i praktycznej, poznając na przykład podstawowe pozycje do karmienia piersią.

Ich ostateczny wybór będzie oczywiście zależał od preferencji mamy i maluszka, dobrze jednak sprawdzić, jakie są dostępne możliwości.


Karmienie piersią – początki

Początki karmienia piersią nie zawsze są usłane różami. To dobry moment, by skorzystać z porady certyfikowanego doradcy laktacyjnego, który podpowie, jak odpowiednio przystawiać maluszka do piersi, upewni się, że dziecko efektywnie ssie i odpowie na wszystkie nurtujące młodą mamę pytania.

Taka konsultacja wniesie też dużo spokoju w niełatwe pierwsze dni po narodzinach malucha. W przypadku zwłaszcza pierwszego dziecka, pojawienie się nowego domownika, to prawdziwa rodzinna rewolucja!


Dieta mamy karmiącej

Przez lata, kobiety karmiące piersią, stosowały się do surowych norm określających, co można jeść, a czego należy unikać. Aktualne wytyczne nie są tak rygorystyczne, podkreślając, że coś takiego, jak ścisła diety mamy karmiącej, nie istnieje.

Mitem jest, że maluszek od zjedzonej kapusty będzie miał kolki – pokarm matki nie tworzy się z jej treści żołądkowych.

Brak ograniczeń wynikających z potrzeby zadbania o mały brzuszek nie oznacza, że mama karmiąca piersią nie powinna zadbać o racjonalną, zróżnicowaną dietę.


Co jeść, karmiąc piersią?


W okresie karmienia piersią, kobieta powinna zadbać przede wszystkim o różnorodną, lekką dietę, uwzględniająca warzywa i owoce. Pod względem kaloryczności, do dziennego zapotrzebowania warto dodać 500-700 kcal.

Inną ważną kwestię, którą należy wziąć pod uwagę, jest odpowiednie nawodnienie. Organizm mamy wytwarza średnio 750 ml mleka dziennie, warto więc starać się częściej sięgać po wodę. Zapotrzebowanie na płyny mamy karmiącej to 2,7-3l wody, z czego około 20% możemy zaspokoić, sięgając po odpowiednie produkty spożywcze, jak zasobne w wodę owoce.


Jakie owoce można jeść karmiąc piersią?


Istnieje żartobliwa odpowiedź na pytanie, jakie owoce może jeść matka karmiąca. Brzmi ona: wszystkie z wyjątkiem arbuzów, bo jedząc je, sok skapuje na główkę dziecka.

W praktyce – nie ma ograniczeń związanych z sięganiem po owoce, o ile mama nie jest uczulona na żadne z nich i nie odbija się to negatywnie na jej zdrowiu.

Podczas karmienia piersią, podobnie jak w po jego zakończeniu, aktualna jest zasada, że należy spożywać 4-5 porcji owoców i warzyw dziennie. Dostarczają one bowiem wartościowych składników odżywczych. Ma to szczególne znaczenie w czasie, który jest wymagający dla organizmu młodej mamy, związany z powrotem do formy po porodzie i karmieniem maluszka.

Dobrze włączać więc do diety owoce, które zwierają dobroczynne składniki, pozytywnie oddziałujące na zdrowie i samopoczucie kobiety karmiącej piersią.


Szczególnie dobrze sięgać więc po:

  • Jagody: zawierają antyoksydanty, które zwalczają wolne rodniki, szkodliwe dla komórek organizmu.
  • Pomarańcze i porzeczki: zawierają dużo witaminy C, która wspiera pracę układu odpornościowego. Ma to szczególne znaczenie dla kobiety po porodzie, której ciało wraca do formy po wydaniu na świat maluszka.
  • Banany: zasobne w potas, ważny w trakcie ciąży i po niej,  bo pomaga zadbać o równowagę wodno-elektrolitową w organizmie.
  • Jabłka: zawierają pektyny, które pomagają wspierać pracę układu trawiennego. Do tego – są dostępne przez cały rok i łatwo po nie sięgnąć, nawet wtedy, gdy trzymamy niemowlę na rękach.


Owoce w trakcie karmienia piersią – soki i koktajle

Oprócz sięgania po surowe owoce i warzywa, mama karmiąca może postawić na soki i koktajle. Dobrze, jeśli będą one domowej roboty, przygotowane ze sprawdzonych składników. Przygotowanie tego typu napoi to szansa na dobranie smaków tak, by odpowiadał preferencjom młodej mamy.

Soki, koktajle i smoothies to również sposób na dostarczenie odpowiedniej ilości owoców w codziennym jadłospisie nawet wtedy, gdy opieka nad niemowlęciem pochłania większość czasu. Trudno wtedy pamiętać o właściwej liczbie porcji owoców i warzyw, jaka powinna znaleźć się w codziennej diecie – dzień często organizowany jest pod potrzeby najmłodszego członka rodziny. Mamę karmiącą może wtedy kusić, by sięgać po mało wartościowe przekąski – dlatego zdrowe soki i koktajle owocowe lub owocowo-warzywne będą doskonałą alternatywą dla słodyczy czy innych przekąsek.

koktajle warzywne

Dostarczą odpowiednią ilość energii, będą świetnie smakować, a przy tym – dzięki starannie dobranym składnikom, pozwolą zadbać o najważniejsze substancje odżywcze w diecie mamy karmiącej.

Dlatego świetnym prezentem dla młodych rodziców będzie sokowirówka, koktajler lub wyciskarka wolnoobrotowa. Taki sprzęt mocno ułatwi życie i pomoże odnaleźć się w nowej rzeczywistości, z maluszkiem.

Możliwość przygotowania zdrowych soków owocowych lub koktajli to szansa na zadbanie o prawidłową dietę w okresie karmienia piersią, ale też po jego zakończeniu, dając dobry przykład maluszkowi, którego wybory żywieniowe będą odzwierciedleniem tych, które dokonują na co dzień jego rodzice.

Powrót