Brzoskwinia to jeden z tych owoców, które jasno komunikują „lato”. Rumiane, soczyste, słodkie – idealnie komponują się z letnią aurą. Są świetnym składnikiem deserów czy koktajli, ale także – wygodną, zdrową przekąską w wersji na surowo. Mamy do wyboru wiele opcji tego, jak zjadać brzoskwinię w trakcie sezonu. Musimy jednak pamiętać, że poza smakiem, świetnym argumentem, by włączyć ją do naszego codziennego menu, są jej składniki odżywcze i prozdrowotne działanie. Jakie właściwości ma brzoskwinia Przyjrzyjmy się im w tym artykule!
W Polsce sezon na brzoskwinie pojawia się w lipcu i trwa do wczesnej jesieni. Mamy więc dłuższą chwilę, by nacieszyć się ich wyjątkowym smakiem. W pozostałe miesiące roku, zamiast po świeże owoce, możemy sięgnąć po popularne kilkanaście lat temu brzoskwinie w zalewie – jednak nie mogą one poszczycić się takimi właściwościami, jak surowe owoce.
Sezonowi na brzoskwinie towarzyszy sezon na inne owoce, na przykład truskawki, czereśnie, czy potem śliwki. Nic więc dziwnego, że mają one stosunkowo dużą konkurencję w plebiscycie na ulubiony wakacyjny owoc.
Skoro ustaliliśmy już, kiedy najchętniej sięgamy po brzoskwinie, czas przyjrzeć się temu, jak je najczęściej zjadamy. Najwygodniej i najprościej jest oczywiście na surowo – zwłaszcza, że same w sobie są delikatne w smaku i soczyste.
Także z powodu tych cech, są cenionym dodatkiem lub składnikiem wielu potraw, które możemy jeść o każdej porze. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym z nich!
To oczywiście tylko początek listy!
Sposobów na brzoskwinie jest naprawdę wiele i chcąc po nie sięgać, musielibyśmy
poświęcić całe dnie trwającego przecież nie tak długo sezonu na brzoskwinie.
Wiemy już, jak wszechstronnym pod względem kompozycji smakowych owocem jest brzoskwinia. Właściwości, które mają dobroczynny wpływ na nasze zdrowie, to też całkiem spora lista! Przyjrzyjmy się najważniejszym z nich.
To przede wszystkim doskonałe źródło witamin: A, C i witamin z grupy B. Oznacza to, że brzoskwinia pozytywnie wpływa na takie ważne obszary funkcjonowania naszego organizmu, jak wzrok, sprężystość skóry czy prawidłowe działanie układu odpornościowego. To niebagatelne kwestie, które powinny nam dyktować rozsądne wybory żywieniowe, związane z naszą codzienną dietą. Przykładając tę optykę, brzoskwinia powinna być częstym gościem na naszym talerzu!
Brzoskwinie naturalizują też wolne rodniki i pozytywnie wpływają na funkcjonowanie układu moczowego. Składając się w 99% z wody, działają moczopędnie, co sprawia, że nasz organizm samodzielnie się oczyszcza.
Dodatkowo, brzoskwinie zawierają też sporo błonnika, który dobroczynnie oddziałuje na pracę układu trawienia. Sięganie po brzoskwinie to jeden z domowych sposobów na pozbycie się zaparć.
Warto również podkreślić, że brzoskwinie są niskokaloryczne (100g to tylko 39 kcal) i mają niski indeks glikemiczny (35). Mogą być więc wybierane przez wiele osób, na co dzień funkcjonujących w oparciu o rozmaite diety. To pyszne i zdrowe urozmaicenie dość ograniczonych sposobów odżywiania.
Ponieważ sezon na brzoskwinie nie trwa bardzo długo, dobrze szukać możliwości sięgania po ulubione owoce także poza nim. Warto sięgnąć po inne wersje tego popularnego owocu. Chociaż doznania smakowe, węchowe i dotykowe będą za każdym razem zupełnie inne, warto przekonać się samemu!
W jakiej formie zjadać najlepiej brzoskwinie?
Znając tę listę, możemy znacznie bardziej świadomie wprowadzać brzoskwinię do codziennego jadłospisu.
Najbardziej precyzyjną i dobitną odpowiedzią byłoby „my wszyscy”. Tymczasem, nie jest to wcale takie oczywiste! Dobrze, by brzoskwinia znajdowała się regularnie na talerzu:
Brzoskwinie to pyszne, przebogate w składniki odżywcze owoce, po które warto sięgać wtedy, gdy są dostępne. W pozostałych miesiącach roku możemy szukać alternatyw, wybierają na przykład owoc w wersji suszonej..
Powrót