jak myć owoce i warzywa

Jak myć warzywa i owoce?

To że warzywa i owoce są zdrowe nie budzi wątpliwości, szczególnie teraz, gdy rok 2021 został ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Warzyw i Owoców przez ONZ. Jednak aby owoce nam pomagały, a nie szkodziły, muszą być czyste! Dzięki pandemii jako społeczeństwo zaczęliśmy przywiązywać dużo większą wagę do mycia rąk. Nie można jednak zapominać o myciu samych produktów spożywczych. Jak robić to w prawidłowy sposób?

Dlaczego właściwie trzeba myć owoce i warzywa?

Wiele owoców i warzyw jemy w całości, nawet nie obierając ich ze skórki. I bardzo dobrze, bo w skórce często znajduje się najwięcej składników odżywczych – na przykład w jabłkach. Niestety na powierzchni każdego owocu albo warzywa można odnaleźć także takie substancje, których nie powinno być w organizmie:

  • Pestycydy – czyli syntetyczne lub naturalne środki ochrony roślin, które są szkodliwe dla człowieka. Pojawiają się na owocach i warzywach z upraw konwencjonalnych. Chcą wybrać produkt bez pestycydów powinniśmy sięgnąć po droższe produkty z upraw ekologicznych.
  • Bakterie, wirusy, pasożyty – te wszystkie mikroorganizmy mogące wywoływać choroby mogą łatwo przedostać się do żywności, zwłaszcza, jeśli owoców i warzyw dotykają osoby trzecie.

Tylko dokładne umycie produktów sprawi, że pozbędziemy się tego co niebezpieczne i szkodliwe. Warto podkreślić, że warzywa i owoce należy myć niezależnie od tego, czy będą potem obierane, czy nie. Nawet jeśli obieramy owoce, nie myjąc ich, dotykamy nożem i rękami skórki, ale także i obranych części. Łatwo więc przenieść zarazki na te części rośliny, które później będziemy jeść. Oczywiście nie zawsze zjedzenie nieumytego lub niedokładnie umytego owocu musi się wiązać z poważnymi konsekwencjami. Często organizm sam zneutralizuje zagrożenie, niemniej jest to kwestia indywidualna. W największym stopniu zagrożone zarazkami są osoby z obniżoną odpornością – dzieci i osoby starsze. Jednak niezależnie od tego myć warzywa i owoce powinniśmy wszyscy.

Jak myć owoce i warzywa?

Sam fakt, że pamiętamy o myciu warzyw i owoców, jeszcze nie oznacza, że pozbędziemy się potencjalnego problemu. Zwłaszcza, że wiele osób używa do tego po prostu bieżącej wody. Czy opłukanie pod wodą sprawi, że pozbędziemy się problemu? Niekoniecznie. Aby prawidłowo myć owoce i warzywa powinniśmy zrobić to bardzo dokładnie i metodycznie. W pierwszej kolejności należy opłukać produkty w odczynie kwaśnym. Do tego przyda się roztwór wody wymieszanej z octem (proporcje to 1 l wody z ½ szklanki octu). W anlogiczny sposób może zadziałać także woda wymieszana z keaskiem cytrynowym. Następnie powinniśmy opłukać produkty w odczynie zasadowym. W tym celu wodę możemy wymieszać z sodą oczyszczoną. Ostatni etap to opłukanie w odczynie neutralnym, czyli pod zwykłą wodą z kranu. Na koniec pozostaje nam osuszenie za pomocą ręcznika.

Jak myć warzywa i owoce, gdy nie mamy czasu?

Korzystanie z 3 osobnych misek i tworzenie różnych roztworów to czasochłonne czynności. Czy można prościej? W odpowiedzi na tę potrzebę opracowana gotowe rozwiązania. W wielu sklepach z ekologiczną żywnością można kupić już gotowe płyny do mycia warzyw i owoców. Zabijają one bakterie takie jak E Coli, Listeria i Salmonella oraz usuwają pozostałości nawozów i pestycydów z powierzchni. W ich składzie znajdziemy wodę, kwas mlekowy, kwas cytrynowy, kwas jabłkowy, ekstrakt z liści aloesu.

Jak myć owoce i warzywa o nietypowych kształtach i rozmiarach?

Umycie jabłka, gruszki , brzoskwini, śliwki czy ziemniaka zazwyczaj nie wiąże się z żadnymi trudnościami, ponieważ mają foremny kształt i łatwo mieszczą się w dłoni. Jednak nie z każdym owocem i warzywem jest aż tak prosto. Czasami będziemy potrzebować sprytniejszych sposobów albo odpowiednich akcesoriów.

Trudne do umycia są warzywa liściaste i zioła takie jak sałata, cykoria, koperek albo natka pietruszki. Mają one dużą powierzchnię liści, do której mogą przyczepiać się drobnoustroje, a jednocześnie trudno dokładnie je wymyć tak, aby ich nie pognieść ani nie uszkodzić. Dlatego zdecydowanie łatwiej będzie umyć je na sitku. Podobnie z małymi delikatnymi owocami jak chociażby maliny i jagody. Chcąc bardzo dokładnie umyć sałatę, powinniśmy myć metodycznie listek po listku. Innym sposobem na skuteczne mycie sałaty jest użycie bardzo silnego strumienia wody.

W przypadku dużych warzyw jak brokuł albo kalafior najlepszym rozwiązaniem będzie pokrojenie ich na cząstki i mycie dopiero, gdy będą w kawałkach.

Wszelkie warzywa wykopywane z ziemi jak marchew należy dokładnie umyć za pomocą gąbki. Pomocna może być także szczoteczka – taka sama, jakiej używamy do oczyszczenia świeżo zebranych grzybów leśnych.

W przypadku cytrusów popularnym rozwiązaniem jest umycie skórki za pomocą wrzącej wody.

Jak widać mycie warzyw i owoców jest tak samo ważne jak regularne mycie rąk. Wiedząc o tym, jak robić to prawidłowo możemy mieć pewność, że zrobiliśmy wszystko co w naszej mocy, aby uniknąć potencjalnego zatrucia i problemów żołądkowych. O prawidłowym myciu warzyw i owoców powinniśmy pamiętać zarówno w domu jak i w pracy, gdy sięgamy po specjały, które kryją owocowe skrzynki do biura.

Powrót