owoce na śniadanie

Czy można jeść owoce na śniadanie?

W porannym pośpiechu, często zdarza nam się pomijać śniadanie. Zamiast zaczynać dzień od posiłku, wolimy pospać kwadrans dłużej, znajdując czas co najwyżej na kawę.

Rezygnowanie ze śniadania może wynikać z tego, że rozpoczynamy pracę o wczesnej porze, więc przed wyjściem z domu nie odczuwamy jeszcze głodu.

Brak śniadania nie jest jednak dobrą opcją, patrząc z punktu widzenia dbania o zdrowie i zbilansowaną dietę.

 

Dlaczego warto jeść śniadanie?


Poranny posiłek pozwoli nam płynniej przejść z trybu odpoczynku do aktywnego działania. Rozpoczniemy dzień pełni siły i energii, dostarczonej przez odpowiednią dawkę kalorii i składników odżywczych – tak, by móc się skupić na kolejnych działaniach, zamiast być zaskoczonym ssaniem w żołądku przed południem.

Śniadanie nie musi być skomplikowanym posiłkiem, którego przygotowanie jest bardzo czasochłonne. Lepszym wyborem jest coś prostego,  co jesteśmy w stanie regularnie zjadać tuż po obudzeniu, niż stałe rezygnowanie z porannego posiłku.


Co jeść na śniadanie? Zdrowe pomysły!

Zadaniem pierwszego posiłku dnia jest dostarczenie nam energii na nasze codzienne obowiązki. Dlatego dobrze, by śniadanie zawierało odpowiedni ładunek energetyczny – mniejszy niż obiad, ale większy niż kolacja. Dodatkowo, w śniadaniu możemy śmiało uwzględnić obfitsze w cukry produkty spożywcze – przed nami wiele godzin wysiłku, zdążymy więc odpowiednio je strawić.

Oczywiście, słodka drożdżówka nie będzie najbardziej wartościowym wyborem. Znacznie lepiej postawić na śniadania bez dodatku cukru, lecz bazujące na naturalnie występujących cukrach – na przykład w owocach.


Jak jeść owoce na śniadanie?


W ekstremalnych sytuacjach, gdy do wyjścia z domu mamy dosłownie minutę, ratunkiem może okazać się chwycenie surowego owocu, który pozwoli nam przetrwać do kolejnego posiłku. Wygodnym rozwiązaniem są w takiej sytuacji jabłka lub banany.

Można je łatwo zjeść bez specjalnego przygotowania czy obróbki, często mamy je też pod ręką, a dodatkowo – jesteśmy w stanie szybko je spożyć, bez ryzyka ochlapania lub zabrudzenia ubrania, jak jest na przykład w przypadku pomarańczy.

Nic dziwnego, że te dwa owoce dominują w owocowych skrzynkach zamawianych do biur. Ci z nas, którzy nie zdążyli zjeść śniadania w domu, mogą szybko nadrobić po przyjściu do pracy, sięgając po owoce czkające w firmowej kuchni. Największą popularnością w wielu biurach cieszą się właśnie jabłka i banany – łatwo je zgarnąć w drodze do biurka, między wypiciem kawy a włączeniem komputera.

Owoce jako dodatki do śniadania


Jeśli zastanawiamy się nad tym, czy można jeść owoce na śniadanie, odpowiedź jest tylko jedna – na wiele sposobów! Jednym z najpopularniejszych jest dodawanie ich do jogurtów naturalnych lub owsianek, które często pojawiają się w śniadaniowych jadłospisach.

To niewymagające propozycje, które nie tylko świetnie smakują, ale też dostarczają ważnych składników odżywczych i energii na dobry początek dnia.

Dodatek owoców sprawia, że za każdym razem możemy – bazując cały czas na jogurcie lub owsiance – przygotowywać inne śniadanie. Nie ma więc mowy o monotonii. Świetnie sprawdza się wykorzystywanie w tym celu owoców sezonowych, które świetnie smakują połączone ze śniadaniowymi klasykami: jabłkami, gruszkami, bananami.

Jesienią i zimą, gdy coraz chętniej sięgamy po owsianki na ciepło, idealnym dodatkiem są jabłka i gruszki z nutką cynamonu i orzechami – wspaniale komponują się z aurą za oknem, otulając nas pysznymi smakami od pierwszych chwil dnia.

Owoce do picia na śniadanie – koktajle i soki


Są osoby, które z samego rana nie mogą nic przełknąć – zwłaszcza, jeśli zaczynają pracę o wczesnych godzinach porannych. Dobrym dla nich rozwiązaniem może być sięgnięcie po owocowe soki lub koktajle. W ten sposób, dostarczą organizmowi energii i dynamicznej rozpoczną swój dzień.

W przypadku soków, klasykiem śniadaniowym jest oczywiście sok pomarańczowy. Warto przygotować go samodzielnie w domu, korzystając z sokowirówki lub wyciskarki wolnoobrotowej.  Zwłaszcza to drugie urządzenie pozwoli zachować nie tylko świeżość owoców, ale też cenne składniki odżywcze, znajdujące się w miąższu pomarańczy.

Jeśli zaś chodzi o koktajle i smoothie, mamy jeszcze większą dowolność i pole do manewru. Możemy przygotowywać je na bazie soków, jogurtów, mleka lub napoju roślinnego, dowolnie mieszając składniki. Często oprócz ulubionych owoców, do koktajli dodajemy też warzywa – jak bogate w żelazo szpinak i jarmuż.

Koktajle dają bardzo dużo możliwości przygotowywania codziennie zupełnie innych kompozycji smakowych, uwzględniających różnorodne właściwości wykorzystywanych do nich składników. Wszystko zależy od naszych preferencji i dostępnych w domu owoców i warzyw. Przydatny może być też blender lub koktajle – to zazwyczaj niewielka inwestycja, która pozwoli wprowadzić do naszych poranków wartościowe urozmaicenie.

Jak widać,  jest sporo sposobów na owoce na śniadanie – niezależnie od tego, na którą formę się zdecydujemy, to gwarancja udanego początku dnia i dobrego kroku ku zbilansowanej diecie.

Powrót